Edukacja matematyczna

Większość problemów szkolnych pojawia się tak naprawdę na samym początku nauki – dotyczy to także matematyki. Niestety, efekty są widoczne dopiero po kilku latach – ale wtedy zaległości są tak duże, że nie daje się już ich nadrobić. Po kilku miesiącach pobytu w szkole dzieci już wiedzą, że nie trzeba się spieszyć przy rozwiązywaniu zadań, bo potem człowiek się nudzi i musi spokojnie siedzieć w ławce czekając, aż reszta klasy skończy pracę. Że nie warto szukać innych możliwości rozwiązania, bo nauczycielka dopuszcza tylko jeden właściwy i tylko za ten jeden można dostać nagrodę.


Edukacja matematyczna w ujęciu profesor Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej to nie rozwiązywanie słupków i wymyślnych zadań, ale kształcenie w dzieciach określonego typu rozumowania, dyscypliny umysłowej, która procentuje potem we wszystkich dziedzinach nauki i w życiu codziennym. Dzieci podczas zajęć z matematyki liczą kasztany, patyczki, kamyki, przesuwają koraliki liczydła  – słowem wszystko, co tylko można policzyć, poklasyfikować, porównać. Przelewają wodę, aby sprawdzić, czy szklanka wody wylana na talerz, do wysokiej, wąskiej butelki i do słoika to nadal tyle samo, co na początku. Najmniej czasu dzieci spędzają nad kartkami papieru zapełnionymi cyferkami, bo na tym etapie rozwoju umysłowego dużo lepsze efekty przynosi manipulowanie konkretami niż wyobrażanie sobie abstrakcyjnych liczb i cyfr, ich dodawanie i odejmowanie lub wręcz przepisywanie wyników od sąsiada z ławki.


Nauczyciele pracujący metodą prof. Gruszczyk – Kolczyńskiej przygotowują zadania indywidualnie dla dzieci, nie korzystają z gotowych rozkładów materiału czy gotowych zeszytów ćwiczeń z edukacji matematycznej, bo mają świadomość, że to oni najlepiej wiedzą, jaki poziom trudności będzie dla ich uczniów wyzwaniem intelektualnym i inspiracją do dalszej pracy, a nie zadaniem zbyt trudnym do rozwiązania lub zadaniem tak prozaicznie prostym, że aż nudnym.

więcej: Siedem grzechów głównych edukacji matematycznej » (.pdf)

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas!

  • Telefon:  605 449 412
Polub nasz profil Facebook i bądź na bieżąco!


Google+